Reklama 111

Często osoby które są w trakcie wykończenia mieszkania albo po prostu urządziły remont i odświeżają wnętrza domu np. we Wrocławiu, zastanawiają się, jak połączyć ciepły elegancki drewniany wygląd, który dają panele podłogowe, z kamienną surowością i odpornością na działanie wody, którą dają płytki ceramiczne.

Ten dylemat dotyczy zwykle przestrzeni kuchennej i powraca coraz częściej w związku z rosnącą ofertą mieszkań bez osobnej kuchni, za to z wydzielonym aneksem kuchennym w pokoju dziennym. Takie mieszkania i apartamenty możemy spotkać we Wrocławiu praktycznie w każdej nowej inwestycji: na Maślicach, na Krzykach, na Tarnogaju. Tak zaaranżowana przestrzeń zdaniem przyszłych lokatorów, wymaga wydzielenia – płytki gresowe do strefy kuchennej narażonej na zachlapania, a panele podłogowe do strefy pokoju dziennego.

Aneks kuchenny - panele i płytki gresowe

 

Panele podłogowe a gresy

Częstym życzeniem naszych klientów jest połączenie płaszczyzny podłogi pływającej z paneli z posadzką ceramiczną. Niestety jest to rozwiązanie niedozwolone z uwagi na zalecenia producentów paneli. Rozszerzalność cieplna paneli podłogowych (ale i mocno nagrzanej promieniami słońca posadzki) przy braku dylatacji – czyli odstępu krawędzi paneli od ścian czy innych stałych elementów – prędzej czy później doprowadzi do tego, że pojawią się wybrzuszenia gdzieś na powierzchni podłogi, i tak zwane „wstające panele”.

panele-i-plytki-2

Pozostawienie odstępu technologicznego, tzw. dylatacji jest niezbędne również dla uznania ewentualnych reklamacji przez producenta, w przypadku odkształcenia paneli podłogowych. Instrukcja montażu zamieszczona w każdym opakowaniu paneli podłogowych oferowanych przez nasz sklep internetowy DomPaneli.pl – jednoznacznie określa jaki odstęp należy zachować dla danego rodzaju paneli.

Wrocław - maskowanie dylatacji przy panelach

Odstęp przy ścianie łatwo zamaskujemy listwą przypodłogową. Jak poradzić sobie jednak z odstępem pomiędzy panelem podłogowym i posadzką? Często krawędź panela jest poszarpana i nie wygląda estetycznie. Równie często pojawiają się różnice wysokości pomiędzy warstwą podłogi pływającej (folia + podkład podłogowy + panel) a warstwą posadzki ceramicznej (klej do płytek + płytka).

listwa-maskujaca

Wtedy z pomocą przychodzą listwy maskujące, dostępne w szerokim wyborze kolorów, wzorów i przekrojów. W sklepach we Wrocławiu znajdziemy więc listwy płaskie, kiedy różnica poziomów nie występuje lub półokrągłe – stosowane najczęściej, kiedy trzeba zamaskować i zniwelować nie tylko dylatację ale i wspomnianą różnicę poziomów. Dostępne są również rozmaite wybarwienia – od matowego srebra, przez mosiądz, po wszelkie odcienie i usłojenia typowe dla różnych gatunków drewna.

panele-i-plytki-4

Na zdjęciu powyżej zastosowano listwę maskującą dobraną kolorem do płytek gresowych. Odstęp pomiędzy panelami laminowanymi a sąsiadującą płytką powinine mieć szerokość zalecaną przez producentów paneli i umożliwiać poprawne mocowanie listwy maskującej (profilu podłogowego). Nie może być zbyt wąski, gdyż unimożliwi to poprawny montaż. Widoczne panele podłogowe to Krono Original Dąb Ciemny dostępne w naszej ofercie.